Sporazum o stručnoj saradnji između Vojnomedicinske akademije u Beogradu i Udruženja Art Brut Serbia iz Beograda, u okviru jednogodišnjeg projekta “Art brut studio VMA”, potpisan je 26.2.2015. godine.
Period, od oktobra 2013. godine pa do samog potpisivanja sporazuma, bio je ispunjen strpljivim i temeljnim razgovorima, konsultacijama i prepiskama sa psihologom Dnevne bolnice Klinike za psihijatriju VMA, Tatjanom Stojanović , kao i sa načelnicima psihijatrijskih odeljenja, oko pronalaženja što boljih uslova za rad kreativnog studija u okviru postojećih pravila i programa same bolnice.
Sporazum podrazumeva da Udruženje Art Brut Serbia u sopstvenoj produkciji, pored likovnih radionica, radi na obezbeđivanju uslova za osnivanje stalne umetničke biblioteke i videoteke, na realizaciji uslova za postbolnički umetnički tretman pacijenata, na uključivanju zainteresovanih i talentovanih pacijenata u društvene i kulturno – umetničke aktivnosti, kao i na prezentaciji i vrednovanju njihovog stvaralaštva. Ukratko, projekat je zamišljen kao prva etapa za osnivanje stalnog kreativnog studija pri Dnevnoj bolnici Klinike za psihijatriju VMA, koji bi stvorio uslove za permanentan razvoj likovnog stvaralaštva pacijenata, kao i unapređivanje prakse i iskustva stručnog osoblja koje se time bavi.
Psihološku analizu i superviziju obavlja psiholog Tatjana Stojanović, specijalista medicinske psihologije. Zaposlena je u Dnevnoj bolnici Klinike za psihijatriju VMA od 1993.g., gde obavlja poslove iz oblasti individualne i grupne psihoterapije i savetovanja, psihološke selekcije, psihodijagnostike, art terapije i grupne analize crteža, kao i psihološka veštačenja.
Studio vodi i kreira Goran Stojčetović, diplomirani slikar i autor projekta, koji je ujedno i predsednik Udruženja Art Brut Serbia i osnivač istoimene umetničke grupe. Bavi se dubinskom asocijativnom umetnošću, nadahnutom njegovim višegodišnjim iskustvom u radu sa ljudima koji su, na bilo koji način van društvenog sistema. Zaposlen je kao scenograf Narodnog pozorišta Priština u Gračanici.
Program se zasniva na buđenju, razvoju i istraživanju likovnosti unutrašnje realnosti pacijenata. Osnovu programa čini spoj nadrealističke umetničke prakse i Jungove analize snova.
Nadrealizam je jedan od najinventivnijih i najznačajnijih umetničkih pravaca u istoriji umetnosti , zasnovanog na psihičkom automatizmu i spontanosti u izražavanju, uključivanju snova i tabuiziranih psihičkih sadržaja u umetnički proces. Nastao odmah posle Prvog svetskog rata, direktno inspirisan Frojdovom psihoanalizom, ovaj pravac je potpuno promenio dotadašnje tokove umetnosti i postavio temelje za mnoga dalja umetnička, naučna i kulturno-politička istraživanja i dostignuća.
S druge strane, Jungova analiza snova pruža izuzetan stepen komunikacije preko unutrašnjih slika, kroz kolektivnu i arhetipsku povezanost. Studio je počeo sa radom 3.marta 2015.g. i obuhvata dvodnevne aktivnosti na nedeljnom nivou.
– Rad sa pacijentima Grupe lečenih psihoza – Rad sa pacijentima Dnevne bolnice
Seminar “Art brut studio VMA”
Art terapiju je u Dnevnu bolnicu uvela 1989.g . psihijatar prof dr Gordana Mandić Gajić. Svoje iskustvo pretočila je u niz stručnih radova i time približila ovu metodu javnosti. Dugogodišnja primena art terapije u Dnevnoj bolnici uticala je da ideja o uvođenju Art brut studija bude prihvaćena.
Nakon višemesečnog iskustva sa primenom radionica u okviru art brut studija 4.11.2015.g. na inicijativu načelnika Klinike za psihijatriju VMA prof dr Željka Špirića, održan je interni seminar : Art brut studio kome je pored zaposlenih prisustvovala i direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini Nina Krstić, a vodila načelnica Dnevne bolnice prof dr Gordana Dedić.
Zahvaljujući otvorenosti ka novim idejama, intelektualnoj radoznalosti, želji za istraživanjem i potrebi za razumevanjem i nalaženjem efikasnijeg pristupa psihičkom životu i problemima naših pacijenata studio je počeo sa radom.
Početni korak u sagledavanju rezultata je ovaj seminar koji je sadržavao prikaz rada Art brut studija u Dnevnoj bolnici i na Klubu lečenih psihoza.
Umetnik Goran Stojčetović je na osnovu posmatranja pacijenata, njihovih stanja, ispoljavanja i ponašanja osmislio veliki broj različitih pristupa likovnom izražavanju. Na seminaru je prikazano kako su one korišćene za pronalaženje i aktiviranje kreativne energije ,prevazilaženje početnih otpora i postizanje uvida u nekad nedovoljno jasna unutrašnja doživljavanja.
Uz izložbu radova, prikazan je i film o nastanku zajedničkog crteža, aktivnost koja je uključivala sve pacijente Dnevne bolnice, izazvala burne reakcije, snažne emocije, međusobne interakcije i izvukla na površinu mnoge potiskivane sadržaje.
Psiholog Tatjana Stojanović je izložila istorijat nastanka art terapije i njene ekspanzije u savremenom svetu. Iznela je svoja zapažanja o razvoju kreativnog procesa i spontanosti, uvidima do kojih su pacijenti dolazili, većoj introspektivnosti i boljem razumevanju sopstvenih motiva i dinamike. Mnoge teme koje su na radionicama u Art brut studiju dotaknute, nastavljale su da se analiziraju na grupnoj psihoterapiji .Sve to je dovodilo do značajnih pomaka u procesu promene i prorade emocionalnih zastoja i konflikata pacijenata koji su bili na tretmanu. Navedene su i razlike koje su zapažene u radovima na art terapiji i na radionicama u Art brut studiju,te se moglo videti kako dve naizgled jako slične metode bude sasvim različite sadržaje kod istih ličnosti.
Umetnik Goran Stojčetović je uz konkretne crteže pacijenata opisao svoj način rada utemeljenom na višegodišnjim istraživanjima koje je sublimirao u sedam tačaka studije pod nazivom O dubinskom crtežu.
Dolazak Nine Krstić, istoričara umetnosti i stručnjaka internacionalne reputacije u oblasti marginalne umetnosti ili uopšte rečeno, umetnosti van društvenog sistema, doprineo je još većoj ozbiljnosti i težini seminara. Nina Krstić je pozdravila rad studija, naglasivši da podržava takav rad i pristup koji nije pionirski, ali je svakako, još uvek među vrlo retkim u Srbiji. Navela je još nekoliko primera gde se art terapija odvija u bolnicama Srbije. Takođe, govorila je o mnogo otvorenijem, sistematičnijem odnosu prema pacijentima i njihovom stvaralaštvu u svetu nego kod nas, navodeći pojedine centre koji mogu biti modeli, ističući značaj umrežavanja sa sličnim institucijama kako bi se najpre dragocena iskustva primenila i u našoj zemlji.
Podršku u ideji o osnivanju galerije, koju će činiti radovi pacijenata nastali prilikom zajedničkog druženja, biblioteke i videoteke pružila je poklonom od nekoliko monografija, magazina i cd-a sa jedinstvenim dokumentarnim filmom o Savi Sekuliću, autora Slobodana Pešića u izdanju Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini.
Na kraju je načelnica Gordana Dedić pozdravila skup i najavila produžetak saradnje sa Udruženjem Art Brut Serbia, kao i veliku promociju Art brut studija VMA u Domu Vojske, u vidu izložbe radova pacijenata, tribina i razgovora, radionica i sl.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
BORIS DEHELJAN
NATO bombing of FR Yugoslavia
GORAN STOJČETOVIĆ / HALLE SAINT PIERRE
Serbie : l’art brut, exploration en profondeur de la psyché
JOŠ NE SVIĆE RUJNA ZORA
2014 - Crafted By Art Brut Inside Team